Program Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze to program rządowy, którego głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów poprzez wymianę niekorzystnych źródeł ciepła na nowe i przeprowadzanie termomodernizacji budynków. Możecie Państwo zastanawiać się, dlaczego piszemy o tym na naszym blogu o fotowoltaice? Otóż w programie wprowadzone zostały pewne zmiany, a jedną z nich jest włączenie inwestycji w fotowoltaikę. Oznacza to, że aktualnie możliwe będzie uzyskanie w ramach programu dotacji na zakup instalacji fotowoltaicznej. Przygotowany przez nas artykuł dostarczy Państwu niezbędnej wiedzy na temat nowej edycji Czyste Powietrze 2.0.
W poniższym tekście przedstawiamy wyczerpujące odpowiedzi na następujące pytania:
- Jakie zasady obowiązują w nowej edycji Programu Czyste Powietrze 2.0?
- Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze 2.0?
- Czy program Czyste Powietrze 2.0 łączy się z programem Mój Prąd?
- Ogłoszone w kwietniu 2020 roku zmiany w programie Czyste Powietrze 2.0 weszły w życie 15 maja 2020 roku.
Na początku przedstawimy Państwu najważniejsze zmiany, na które warto zwrócić uwagę:
- zwiększony limit dochodów,
- możliwość składania wniosków przez internet,
- skrócony czas rozpatrywania wniosków – do 30 dni,
- uproszczone wnioskowanie o dotację,
- zintegrowanie programu z Programem Mój Prąd,
- możliwość uzyskania dofinansowania na zakup instalacji fotowoltaicznej,
- dwa poziomy finansowania, czyli podstawowy – w przypadku osób, których dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych i podwyższony – w przypadku osób, których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa nie przekracza 1960 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1400 złotych w gospodarstwie wieloosobowym.
Dokładnie od 15 maja 2020 roku w ramach programu Czyste Powietrze możliwe jest ubieganie się o dotację na zakup instalacji fotowoltaicznej. Poniżej przedstawiamy warunki, które należy spełnić, by otrzymać takowe dofinansowanie:
- instalacja fotowoltaiczna powinna mieć moc w zakresie od 2 do 10 kW,
- wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić zaświadczenie wystawione przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdza montaż licznika dwukierunkowego,
- wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej urządzenia muszą być nowe i wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące przed montażem.
Warto zaznaczyć, że dofinansowanie na fotowoltaikę można otrzymać dopiero po przyłączeniu instalacji do sieci. Poniżej przedstawiamy pozostałe bardzo istotne informacje:
- wysokość dofinansowania może wynosić do 50% poniesionych kosztów,
- kwota dotacji nie może być wyższa niż 5 tysięcy złotych,
- program Czyste Powietrze jest zintegrowany z programem Mój Prąd,
- dofinansowanie nie będzie udzielane na projekty mające na celu zwiększenie mocy instalacji już istniejących.
Co ważne: integracja programu Czyste Powietrze z programem Mój Prąd stanowi wielkie ułatwienie dla wnioskodawców, gdyż do złożenia jest tylko jeden wniosek!

Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat dofinansowania na fotowoltaikę w ramach programu Czyste Powietrze 2.0 – zapraszamy do naszego biura lub zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Oferujemy fachową pomoc i przyjazną atmosferę bez względu na to, czy interesuje Państwa fotowoltaika dla domu, biznesu czy rolnictwa. Zapraszamy!