Montaż

Konstrukcje montażowe

W celu skutecznego przytwierdzenia montowanej instalacji modułów fotowoltaicznych należy zastosować odpowiednio dobraną konstrukcje montażową. Dobór konstrukcji uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju podłoża na którym spoczywała będzie całość instalacji.

Zasadniczo można podzielić instalacje na te zamontowane na dachach budynków oraz takie które zainstalowano na gruncie. Wewnątrz wspomnianego podziału można wyszczególnić odpowiednie konstrukcje na rożne rodzaje dachów oraz konstrukcje gruntowe o różnej wytrzymałości.

Konstrukcje na dach

Zasadniczo konstrukcje montażowe na dachy składają się z:

> Profilu montażowego/mostku trapezowego na którym opierają się poszczególne moduły. Korzystamy ze wzmocnionych profili z aluminium o zwiększonej wytrzymałości w porównaniu do zwykłych profili C

> Uchwytów montażowy pozwalających na związanie profili z konstrukcją dachu

> Klem montażowych stanowiących połączenie między profilami a modułami

Konstrukcje na grunt

Konstrukcja montażowe na grunt składają się z:

> Podpory z regulacją kąta nachylenia całej wygenerowanej powierzchni montażowej

> Profilu montażowego na którym opierają się poszczególne moduły. Korzystamy ze wzmocnionych profili z aluminium o zwiększonej wytrzymałości w porównaniu do zwykłych profili C

> Klem montażowych stanowiących połączenie między profilami a modułami

Instalacje odgromowe

Przy wykonywaniu konstrukcji oraz montażu modułów wykonujemy również instalacje odgromową całości systemu paneli w celu zwiększenia zabezpieczenia przed przepięciami.

Wszystkie konstrukcje wykonujemy na sprzęcie naszego stałego dostawcy, lidera branży sprzedaży systemów fotowoltaicznych – firmy KENO Gliwice.

Stosuje się różne warianty podzespołów stanowiący konstrukcje w zależności od rodzaju pokrycia dachu, na którym ma się znajdować instalacja. Wyróżnia się zasadniczo:

Konstrukcje na dachy skośne - (ułożenie modułów zgodne z płaszczyzną dachu)

Konstrukcja montażowa na dachy kryte blachą trapezową

Wyróżnia ją szybkie przygotowanie poszczególnych elementów montażowych pod położenie modułu, które jednak wymaga wprawy - brak jest długich elementów, które ułatwiłyby wyrównanie panel modułów. Zasadniczo składa się oddzielne wiązanych z dachem (za pomocą blachowkrętów dekarskich) "mostków trapezowych". Wspomniane mostki występują w wariancie wysokim lub niskim - preferowany jest mostek wysoki ze względu na zwiększą przyszłą wentylację całej instalacji. Czasami w wypadku dachów krytych płytą warstwową o szerokim rozstawie przetłoczeń stosuje się dedykowane uchwyty regulowane do blachy trapezowej.

Konstrukcja montażowa na dachy kryte blachodachówką

Najbardziej popularny rodzaj konstrukcji montażowej używanej na domkach jednorodzinnych, jako że blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych w kraju. Składa się ona z śrub dwugwintowych (występujących w trzech rozmiarach - 200, 250 i 300 mm), które mocuje się głównie do krokwi, do których natomiast za pomocą specjalnego adaptera montażowego umocowuje się profile aluminiowe profile montażowe.

Konstrukcja na dachy kryte dachówką/karpiówką

Przygotowanie tego systemu montażowego wymaga wprawy oraz znajomości fachu dekarskiego. Elementem na którym mocuje się profile w tym wypadku są haki, tzw. łapy montażowe na łaty konstrukcji dachowej lub haki nakrokwiowe - w obu przypadkach należy dopasować dachówki do konstrukcji, poprzez ich delikatne piłowanie (ok. 2 mm) w miejscu montażu uchwytu. Dla dachów pokrytych dachówką "karpiówką" stosuje się uchwyty w postaci szerokich blach montażowych montowanych do łat, bez konieczności szlifowania dachówki (która jest bardzo cienka). Pozostałe elementy są takie same jak w wypadku konstrukcji na blachodachówkę.

Konstrukcja na dachy kryte blachą z rąbkiem blaszanym

Konstrukcja dedykowana dla dachów pokrytych coraz bardziej modnym rąbkiem blaszanym. Elementem wiążącym budowaną instalację fotowoltaiczną z dachem budynku jest tu specjalny uchwyt zaciskowy na ściśnięte arkusze blachy, pozostałe elementy takie same jak przypadku dachówki i blachodachówki. W wypadku dachów starego typu pokrytych tego typu blachą czasami wykonuje się montaże na mostkach trapezowych (jeśli do rąbka, z uwagi na jego zły stan, nie da się zastosować uchwytów), pod warunkiem pełnego deskowania pod blachą.

Konstrukcja na dachy kryte papą

Do tego typu pokrycia stosuje się uchwyty montażowe typu L mocowanie do krokwi (łat), pozwala to na lepsze umocowanie konstrukcji oraz wypoziomowanie ew. nierówności dachu. Do tego typu pokryć dachowych stosuje się podobnie jak w przypadku starej blach w rąbek, mostki trapezowe (w przypadku pełnego deskowania) Pozostałe elementy takie jak w przypadku blachodachówki.

Konstrukcje na dach płaski dzielą się zasadniczo na dwie grupy

Konstrukcje na dach płaski związane z dachem

Stosuje się ją do stropodachów jak również do dachów pokryty blachą z konstrukcją drewnianą pod spodem. Zasadniczo składa się z trójkątnych stelażów, które umożliwiają montaż modułów pod korzystniejszym lub optymalnym kątem względem płaszczyzny padania słońca. Do wspomnianych trójkątów montażowych mocuje się profile aluminiowe, a do tych ostatnich za pomocą klem przytwierdza się moduły. W tym wariancie trójkąty umocowane są do dachu na stałe przy użyciu śrub dwugwintowych (używanych również przy montażu instalcji na blachodachówce).

Balastowe konstrukcje na dach płaski

Poszczególne elementy tego typu konstrukcji są takie same jak w przypadku konstrukcji związanej z dachem, z tą różnicą że tym wariancie nie stosuje się trójkątów do pionowego montażu modułów (ze względu na potrzebę minimalizacji wysokości modułów) oraz śrub dwugwintowych. Całość konstrukcji dociąża się odpowiednią ilością betonowego balastu (od 50 do 80 kg na moduł) dzięki czemu cała instalacja w sposób bezinwazyjny jest związana z dachem.

Konstrukcje na grunt występują w dwóch wariantach

Konstrukcje na grunt z jedną podporą (jednopodporowe)

Konstrukcja wbijana w grunt. Składa się z pojedynczej stalowej podpory z dwoma ramionami na której osadzone są aluminiowe profile montażowe do których przytwierdza się moduły. Wymiary gotowego panelu modułów na tego typu konstrukcji to 2,3 m wysokości, 3 m głębokości. Szerokość uzależniona jest natomiast od ilości modułów.

Konstrukcje na grunt z dwiema podporami (dwupodporowe)

Konstrukcja wbijana w grunt. Składa się z dwóch stalowych podpór połączonych ze sobą stalowym ceownikiem do którego przytwierdza się aluminiowe profile montażowe do których przytwierdza się moduły. Wymiary gotowego panelu modułów na tego typu konstrukcji to 3 m wysokości, 3,5 m głębokości. Szerokość uzależniona jest natomiast od ilości modułów.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu

Telefon: +48 510 177 778
Email: biuro@zielonae.pl